Kadroya Alınmayan Taşeron Işçilerin Kıdem Tazminatı Ödenmeli

Kadroya Alınmayan Taşeron Işçilerin Kıdem Tazminatı Ödenmeli

Kamuda asıl işi yapmalarına rağmen çeşitli nedenlerle devlet kadrolarına geçirilmeyen taşeron işçiler, 2 buçuk ay geçmesine rağmen kıdem tazminatı ve ihbar tazminatını hâlâ alamadı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Mehmet Akif Cenkci, “Sosyal barış ve adaletin sağlanması için bir an evvel bu işçi arkadaşların tazminatları ödenmeli, bayram öncesi bu insanların mağduriyetleri giderilmelidir” dedi.

Kamuda taşeron işçi olarak çalışan binlerce işçinin sorunları bir türlü çözülemiyor. Hükümet tarafından Aralık 2017 tarihinde 696 sayılı KHK çıkarılmış ve kamuda çalışan binlerce taşeron işçinin devlet kadrolarına geçiş süreci başlamıştı. Resmi olarak 2 Ocak tarihinde başlayan süreç Nisan ayında sonlanmıştı. Taşeron işçilerin kadro hakları olmasına rağmen 90 günlük bu süreç esnasında işçiler çeşitli sınavlara tabi olmuş ve güvenlik soruşturmasından geçirilmişlerdi. Çeşitli nedenlerle kadro hakları olmasına rağmen devlet kadrolarına geçirilmeyen işçilerin 2 buçuk ay geçmesine rağmen kıdem tazminatları ve ihbar tazminatları hâlâ ödenmedi. Kamuoyunda ise konuyla ilgili şüpheler giderek artıyor.

BAYRAM ÖNCESİ MAĞDURİYETLER GİDERİLMELİ

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Mehmet Akif Cenkci, bayram öncesinde mağduriyetlerin giderilmesi gerektiğini söyledi. Cenkci, “696 sayılı KHK kapsamında güvenlik soruşturmasından geçemeyip kadro alamayan, taşeronda emekli olarak çalışıp kadro alamayan ve emekliliği hak ettiği için kadro alamayan işçi arkadaşların kıdem tazminatları, ihbar tazminatları ne yazık ki 2 buçuk ay gibi bir süre geçmesine rağmen kurumlar tarafından hâlâ ödenmedi. Sosyal barış ve adaletin sağlanması için bir an evvel bu işçi arkadaşların tazminatları ödenmeli, bayram öncesi bu insanların mağduriyetleri giderilmelidir. Ramazan Bayramı’na yaklaştığımız şu günlerde alın teriyle çalışan işçi ve emekçi bu kardeşlerimize var olan hakları reel hesaplama yapılarak kıdeme esas sendika fark ücretleri de yansıtılarak ihbar tazminatlarıyla birlikte ödenmesi gereklidir ve haktır, helaldir” diye konuştu.

KIDEM TAZMİNATI İŞÇİNİN HAKKIDIR

İşçilerin kurumlara gerek yazılı gerekse sözlü olarak başvurduklarını ama cevap alamadıklarını dile getiren Mehmet Akif Cenkci, “Kamu kuruluşlarına yazılı ve sözlü müracaatlarda bulunan işçiler ne yazık ki olumlu bir cevap alamamışlardır. İşçiler, hakkı olan kıdem tazminatını sorduklarında kurum yetkililerinden “kıdem tazminatları ödenmeyecek” diye cevaplar alıyorlar. Bazen ise ödeneceğini fakat 2014 öncesinin ödenmeyeceğini söylüyorlar. Neden 2014 öncesi ödenmeyeceği sorulduğunda cevap alınamamaktadır. 2014 öncesi ödenmez diyenler bunu nereden çıkardılar gerçekten anlamak, idrak etmek zor. Ama bildiğimiz tek bir şey var, o da şudur ki; işçi ilk ne zaman işe girdiyse o tarihten itibaren kıdem tazminatı hesaplanır ve ödenir” şeklinde konuştu.

Call Now Button